Oplatí sa refinancovať hypotéku?

Ak sa vám zdajú podmienky splácania vašej súčasnej hypotéky nevýhodné alebo máte viacero úverov je možné hypotéku refinancovať. Pod pojmom refinancovnie hypotéky rozumieme prenesenie hypotéky do takej bankovej inštitúcie, ktorá nám ponúka výhodnejšie podmienky.

 

Môžeme využiť akciu s garantovanou nízkou úrokovou sadzbou, predĺženie doby splatnosti za nezmenených podmienok alebo vybavenie bez poplatkov. Refinancovaním rozumieme aj zlúčenie viacerých úverov do jedného. Vtedy sa naše dlhy spoja do jedného, platíme z jedného účtu, neplatíme poplatky viacerým bankám a splácanie dlhov sa stane prehľadnejšie. Refinancovanie hypotéky sa oplatí, ak sa nám podarí nájsť banku, ktorá ponúka nižšie fixné úrokové sadzby.

 

Pri refinancovaní je potrebné byť opatrný, aby sme pod vidinou nižších úrokov neplatili zbytočné poplatky a príliš nepredĺžili dobu splácania. Najvýhodnejšie je nefinancovať vtedy, ak banky poskytujú zvýhodnené podmienky.

 

Špecifiká refinancovania hypoték

– niektoré banky ponúkajú zvýhodnené balíčky

– za prestup do ich banky klientom odpúšťajú poplatky za vybavenie úveru a pri podpísaní zmluvy garantujú fixný úrok na viac rokov

– ak sa o refinancovanie uchádzame do päť rokov od získania prvého úveru, nemusíme dokladovať svoj príjem

– veľkou výhodou je aj možnosť použiť znalecký posudok z pôvodnej hypotéky

-výhodou je aj možnosť nastavenia mesačnej výšky splátok. Ak klient skráti dobu splácania preplatí menej úrokov. Naopak, ak predĺži splácanie úveru jeho mesačná splátka klesne. Klient môže staré úvery vyplatiť ihneď po získaní novej refinancovanej hypotéky.

-refinancovanie hypotéky sa oplatí najmä v čase, kedy je  možnosť splatenia pôvodného úveru bez poplatku.

– klient môže refinancovaním splatiť dlhy na kreditných kartách, prečerpaný bankový účet, dlhy zo stavebnej sporiteľne alebo zo štátneho rozvoja bývania, z leasignu, a taktiež dlhy zo splátkových spoločností

Oplatí sa refinancovať hypotéku? 5.00/5 (100.00%) 3