Čo je to akontácia – definícia

Akontácia znamená prvú splátku. Výška tejto prvej splátky ovplyvňuje výšku úrokov a výšku ďalších splátok. Keďže sa jedná o mimoriadnu splátku klient, ktorý zaplatí vysokú prvú splátku býva leasingovou spoločnosť považovaný za menej rizikového.

 

Akontácia v praxi

S pojmom akontácia sa môžete stretnúť v rôznych ponukách a letákoch elektro predajní, áut, nábytku a podobne. Akontácia sa využíva v obchode využíva najmä pri nákupe na splátky. Často sa môžete stretnúť s tým, že obchody lákajú nových zákazníkov na nákup spotrebičov s nulovou akontáciou. Dobre známym poskytovateľom je napríklad Cetelem.

 

Jednotlivá výška akontácie sa líši od druhy výrobku, od konkrétnej predajne a podobne. Samozrejme, akontáciu nevyužívajú len predajne na predaj tovaru na splátky, ale aj poskytovatelia úverov a leasingových služieb.

 

Ako sme už spomínali vyššie, akontácia je vlastne prvá splátka, ktorá sa platí vopred. Zvyčajne si ju volia zákazníci vyššiu. Čím vyššia je prvá splátka, tým nižšie budú jeho úroky a taktiež mesačné splátky. Klient zaplatí túto splátku leasingovej spoločnosti alebo predajni, ešte pred tým, ako mu dodajú daný tovar alebo službu. Akontáciu môžeme chápať ako poistku pre predávajúceho, môže si overiť solventnosť zákazníka.

 

Nie každému zákazníkovi finančná situácia dovoľuje si nakúpiť spotrebič, ktorý potrebuje ihneď za plnú sumu. Nákup na splátky je vďaka akontácii čoraz obľúbenejší a zákazníci si môžu tovar z predajne odniesť aj vtedy, ak splatia napríklad jednu jeho desatinu ceny. Splácanie tovaru si môže dohodnúť v predajni so pracovníkmi, ktorí mu poradia, dĺžku splácania.

 

Po splatení akontácie (prvej splátky) zákazník ešte tovar spláca počas dohodnutej doby. Získa tak vlastne pôžičku na daný tovar, ktorý nakupuje. Predajniam zvyčajne tieto služby na poskytovanie umožňuje spolupráca s nebankovými spoločnosťami. Pri tomto type nákupu tovaru sa môže dokonca pripoistiť, v prípade, že by nebol schopný splácať mesačné splátky za nakúpený tovar alebo služby.

 

Podobne ako pri nákupe tovaru na splátky postupujú aj spoločnosti, ktoré sprostredkovávajú tovar na leasing. Základom služieb leasingových spoločností je prvá väčšia splátka, ktorá tvorí určité splatené percento z nákupu, často sa stretávame s nákupom auta na leasing. Zákazník pri podpise zmluvy zloží dohodnutú sumu a zvyšnú hodnotu spláca počas nasledujúcich mesiacov. Doba splácania je individuálna, zvyčajne sa odvíja od hodnoty auta a od solventnosti klienta.